Prosao je mjesec oktobar. Mjesec, koji je ovdje u Austriji i susjednoj Njemackoj bio protkan raznim zabavama, manifestacijama i dogadjajima u kojima su ucesnici, odnosno gosti, da bi mogli prisutvovati, bili uslovljeni nosenjem narodnih nosnji.
Tim prilikama rado se inace odazivaju politicari, umjetnici, ljudi iz drugih grana javnog zivota kao i obicni gradjani.
Najpoznatiji dogadjaj je, opste poznato, Oktoberfest u Minhenu, dok Bec pokusava vec trecu godinu za redom stvoriti jednu takvu atmosferu sa svojim Wiener Wiesn- Festom.
U mjesecu oktobru, u svako doba dana i noci, mozete na ulicama sresti ljude koji su odjeveni u narodnu nosnju, takozvane Trachten. Naravno, nije ni upadljivo ni neobicno u toku cijele godine vidjeti nekoga odjevenog u tom stilu.
Kod muskaraca su to kozne kratke pantalone, kozni tregeri koji su izvezeni tipicnim motivima austrijske narodne nosnje. Tu su i karirane kosulje i sakoi, kozni ili od nekog drugog materijala u stilu tradicije. I na njima su na pojedinim mjestima izvezeni detalji ili mustre vezane za tradicionalnu nosnju.
Zenska nosnja je dosta raznolikija i dopusta vise kombinacija, kako materijala tako i pojedinih dijelova odjece. Kroj i detalji haljine moraju imati detalje koji su vezani za tradicionalni izgled.
Takozvani Dirndl, moze biti jednobojan ili sa nekom mustrom. Ovisno o prilici u kojoj ce se nositi, materijal od koga je sasiven moze biti lan, pamuk ili svila. Dirndl je kompletan sa haljinom, bluzom sa napuhanim rukavima i keceljom. Marama oko vrata dopunjuje taj etno izgled. Frizura sa raznim kombinacijama pletenica takodjer je neizostavna ako se zeli postici autenticna tradicionalna slika.
Posto su se i modni dizajneri od ne tako davno poceli baviti ovom narodnom nosnjom kao inspiracijom za svoje kolekcije, tako su je priblizili i uvrstili u moderan stajling mnogih zena. Postoje zaista mnogi neodoljivi modeli, koje svaka zena, kada zeli da se osjeca zenstveno, zeli imati u svom ormaru. Tako sam i ja dugo prizeljkivala imati jedan takav dio odjece, pa sam prije par godina nabavila jednu Dirndl haljinu. Jednostavnog je kroja, ali je predivan osjecaj nositi je, kako svakodnevno, tako i u nekim svecanim prilikama.
U zadnjih nekoliko godina i jedna austrijska banka na svjetski dan stednje, trideset i prvog oktobra, uvela je nosenje narodne nosnje medju svoje sluzbenike taj dan. To je naislo na odusevljenje i odobravanje kako zaposlenih tako i njihovih klijenata.
Cijene ovih haljina su razlicite. U oktobru je naravno najveca i najrazlicitija ponuda, mogu se naci modeli vec od 70€ pa navise. Za kupovinu malo ljepsih modela, dobro je sacekati popuste koji su itekako veliki, pa tako ovu modu cine pristupacnim za svakoga.
I onda nakon svega, pitam se, da li je moguce na nasim prostorima vaskrsenje narodne nosnje, u modelima koji bi se mogli nositi svakodnevno ili u pojedinim (drzavnim) institucijama u posebnim prilikama.
Odjecu u vjernom folklornom stilu, koju bi bez osjecaja srama, jednako tako ponosno i rado kao u Austriji, nosili svi gradjani, bez obzira na godine, obrazovanje ili mjesto u drustvu.
Ja bih, svakako, samo kad bih nasla jedan takav model. Nosila bih ga, bilo kad i bilo gdje.
Za ilustraciju, evo kao primjer jednog online shopa Dirndl modela
http://www.kerstins-landhausmode.de/damentrachten.htm?tracking=adwords&gclid=CJ7jmdXn67oCFQkd3godKnsAew
moj Dirndl – nadam se da ce ih biti jos 🙂
Za svaku pohvalu je to da bilo koji narod ceni svoju kulturnu baštinu, na svaki način, pa i odevanjem. Naša narodna nošnja, nemoj da se uvrediš jer sada tamo živiš, toliko odskače po lepoti u odnosu na nemačke haljine, i samo je do kreatora koji u tome ne vide šansu i izazov, što nemamo mogućnosti da i sami ponesemo nešto iz ovog fundusa. Divno si nam objasnila taj švapski način isticanja nacionalnog identiteta, pa ti želim da jednoga dana imaš priliku da i njima predočiš naš.
Vjeruj mi ,jedva cekam tu priliku. To mi je takodjer velika zelja. U pravu si sto se tice ljepote i bogatstva nasih nosnji, upoznala sam je prilicno, sto bih se ljutila. Sad su kreatori na potezu, cekam…